poniedziałek, 25 maja 2020

Jak często można kąpać psa?

Są dwie szkoły - falenicka i otwocka - codziennie albo wcale. ;)

A tak serio, ponieważ rzeczywiście w sieci można znaleźć mnóstwo sprzecznych informacji, napiszę jak ja to robię - po kilku latach zdobywania wiedzy i doświadczeń.

Szczenięta jeszcze w hodowli, zanim zaczną chodzić, nie wymagają kąpieli ani nawet przemywania. Robi to suczka, wielokrotnie je wylizując. Gdy zaczną chodzić i samodzielnie się wypróżniać, często zdarza im się wdepnąć w kałużę lub usiąść w to, co przed chwilą wydobyło się z ich trzewi. W kupę, mówiąc wprost! :D Dlatego już takie maluchy mają co jakiś czas myte łapki i "podwozia".  Dzięki temu stopniowo przyzwyczają się do kontaktu z ciepłą wodą i suszarką. I grzebienia!

Artykuł jest  o psach długowłosych, jak shih tzu i yorkshire terrier. 


Kiedy pierwsza kąpiel?

Im szybciej zaczniemy przyzwyczajać psy do zabiegów pielęgnacyjnych, tym łatwiej będą je znosić. Dlatego pierwszą kąpiel szczenięta zaliczają już w hodowli. Używam do tego delikatnego szamponu dla szczeniąt, rozcieńczonego, oraz tak samo rozcieńczonej odżywki dla psów. Ta pierwsza kąpiel jest dość krótka. Zaczynamy od łagodnego zanurzenia łapek w misce, tak by nie przestraszyć szczeniaczka. Kąpię je w ciepłej łazience, zawijam na kilka minut w ręcznik. Potem suszę łagodnym strumieniem ciepłego powietrza z suszarki, też uważając, by maluch za bardzo się nie stresował.

Jak często kąpać dorosłe psy?

Starsze szczenięta i dorosłe psy kąpię z różną częstotliwością w zależności od:
  1.  potrzeb (jak się upaćkają w błocie, to nie ma zmiłuj), 
  2.  długości włosa, 
  3.  pory roku. 

Ad. 1. Jak pies jest ewidentnie brudny i śmierdzący, to nie ma się co zastanawiać. Zdarzało mi się pakować psa ponowie do wanny po kilku godzinach od poprzedniej kąpieli.

Ad. 2. Psy długowłose ze względu na konieczność codziennej pielęgnacji, wymagają kąpieli średnio raz na tydzień. Czysty włos łatwiej się rozczesuje, lepiej rośnie, jest ładniejszy.

Mister w papilotach, które chronią długi włos przed zniszczeniem.
Psy już ostrzyżone można kąpać rzadziej - raz na dwa, trzy tygodnie. Chociaż ponieważ psy ostrzyżone kąpie się i suszy kilkakrotnie krócej, to moim psom za bardzo nie zmniejszyłam ilości kąpieli. Poza tym moje psy wskakują na kanapy, fotele, wolę więc, żeby były czyste.
W czasie deszczowej pogody często myję im same łapy.

Ważne!
Zawsze do kąpieli używam szamponu i odżywki dla psów.

Po kąpieli i między kąpielami trzeba psa rozczesać. O czesaniu pisałam tutaj:
Czym czesać psy długowłose?

Ad. 3. Siłą rzeczy gdy jest mokro, psy bardziej się brudzą. Zatem w okresach deszczowych kąpiele  u nas odbywają się częściej. Przy kąpielach zimą bardzo zwracam uwagę, by psów nie przeziębić, po kąpieli dokładnie wysuszyć. Kąpię je też po ostatnim wyjściu na dwór.
Latem jest łatwiej, bo na dworze bywa goręcej niż w domu, nie ma zatem obawy o przeziębienie. Proszę pamiętać, że shih tzu są podatne na przeziębienia.

Najpierw jedzenie, potem kąpiel

Zawsze zwracam uwagę na to, by kąpać psy co najmniej dwie godziny po posiłku. Nie grozi mi wtedy, ze w trakcie suszenia i czesania nagle pies zapragnie skoczyć na "dwójeczkę", co u nas wiąże się z wyjściem na dwór.


Regularne czesanie jest bardzo ważne, jeśli chcemy utrzymać psy długim lub półdługim włosie. Dlatego szczenięta już w hodowli zapoznają się ze szczotką i grzebieniem, mimo że w tym wieku czesanie jeszcze nie jest konieczne. Moje dorosłe psy są tak przyzwyczajone do czesania, że często mi przy tym zasypiają.

Mercia śpiąca podczas czesania. 


A co z zębami?

Pielęgnacja zębów u psów jest bardzo ważna, szczególnie u ras brachycefalicznych (ze skróconą kufą), do których należą m.in. shih tzu.

Sposoby pielęgnacji zębów u psów:

  1. mycie szczoteczką i specjalną pastą dla psów (najlepiej enzymatyczną), 
  2. mycie płynami do zębów dla psów, 
  3. podawanie gryzaków pomagających oczyszczanie zębów
  4. karmieniem odpowiednią karmą
  5. dodawanie środków ochrony zębów do wody pitnej
  6. czyszczenie szczoteczką soniczną
  7. czyszczenie w gabinecie weterynaryjnym (zabieg w narkozie). 

Ad. 1. Pastę dla psów nakładamy na małą szczoteczkę do zębów (są specjalne szczoteczki dla psów, ale są za duże dla małych ras, ja stosuję szczoteczki dla dzieci) i przecieramy psie zęby. Pasty dla psów są dla nich jadalne i według mojej gromadki całkiem smaczne. Z początku lepiej nie używać szczoteczki, tylko nałożyć pastę palcem. Jak do wszystkiego, tak i do mycia zębów przyzwyczajamy psa stopniowo.

Ad. 2. Co jakiś czas warto zastosować płyn Fortan, który pomaga zmiękczyć kamień nazębny. Przepis stosowania znajdziecie na opakowaniu tego płynu.

Ad. 3. Podając gryzaki, zwróćcie uwagę, by było w nich jak najmniej chemii. Lepszy kawał suszonego żwacza, czy suszone ucho wołowe, niż bielone "kości" wapienne. Są też specjalne gryzaki dentystyczne dla psów. Ja jednak po pierwszym podaniu ich moich psom i zafundowaniu im tym samym rozwolnienia,  zrezygnowałam z ich stosowania.

Ad.4. Mokra karma sprzyja odkładaniu się kamienia nazębnego. Dla zębów lepsze suche karmy.
Dobre efekty daje ponoć Barf. Ponieważ jednak nie stosuję, to się nie wypowiem.

Ad. 5. Są płyny, które dodaje się do wody pitnej dla psów. Mają one zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego u psów. Stosowałam przez jakiś czas, efektów nie zauważyłam.

Ad. 6. Czyszczenie zębów szczoteczką soniczną - u swoich psów jeszcze nie stosowałam ale zabiegi te zbierają bardzo dobre recenzje.

Ad. 7. Ostateczność - czyli jak kamień nazębny u psa jest coraz większy, przychodzi konieczność usunięcia go u weterynarza. Najgorsze jest  w nim to, że odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Zatem jeśli przyjdzie Wam kiedyś podjąć taką decyzję, warto to zrobić przy okazji innego zabiegu, na przykład kastracji.