poniedziałek, 30 grudnia 2019

Co to jest i jak działa czip u psa?

Co to jest czip?
Czip to takie elektroniczne coś wielkości ziarenka ryżu, albo jeszcze mniejsze (mikroczip) z zakodowanym unikalnym numerem. Kiedyś takie samo zadanie spełniał u zwierząt tatuaż wykonywany w uchu lub w pachwinie.

Jakie zwierzęta mogą mieć czipy?

Obowiązkowo czipuje się rasowe psy i koty. Ale równie dobrze można wszczepić czip swojemu nierasowego Azorkowi, czy Mruczkowi. Znakuje się w ten sposób również tchórzofretki, króliki, świnki morskie, jak i konie... 

Uwaga: Kupując zwierzę z hodowli dostajemy je zaczipowane ale nie zarejestrowane. Nowy właściciel sam rejestruje je w wybranej bazie danych na swoje nazwisko. 

Gdzie wszczepia się czip?
Najczęściej tuż pod skórą między łopatkami. Często można go nawet wyczuć palcami. 

Ile kosztuje czipowanie?
Cena czipa i jego implantacji bywa różna i może wynosić od kilkudziesięciu do maksymalnie 100 złotych. Choć bywają gminy w naszym kraju, gdzie są prowadzone akcje darmowego czipowania zwierząt. 

Gdzie zarejestrować czip? 
Gdy nasze zwierzę się zgubi i ktoś je znajdzie, weterynarz, strażnik miejski, pracownik schroniska dla zwierząt, czy ktokolwiek wyposażony w czytnik czipów będzie mógł odczytać numer czipa. Potem będzie szukał tego numeru w bazach danych takich jak
www.cbdzoe.pl 
www.safe-animal.eu
www.identyfikacja.pl
www.chip-animals.pl

Można też poprosić o rejestrację weterynarza, który od razu wprowadzi do bazy zaczipowane zwierzę.
Uwaga: Rejestracja czipa zazwyczaj wiąże się z jakąś opłatą. Warto sobie sprawdzić kilka miejsc  i porównać ceny. Można też zarejestrować swojego pupila w kilku bazach danych.

W razie zaginięcia zwierzęcia nigdzie nie zarejestrowany czip jest bezużyteczny!

Jakie dane trzeba podać przy rejestracji czipa? 
Najważniejszy jest adres i numer telefonu właściciela. 
W zależności od bazy danych może to być również wiek psa, data jego urodzenia, zdjęcie, znaki szczególne, data ostatniego szczepienia na wściekliznę...

Do czego jeszcze jest potrzebny numer czipa?
Jeśli chcemy wyjechać ze swoim pupilem za granicę, musimy wyrobić mu paszport (o tym kiedy indziej). Paszport można wyrobić tylko zaczipowanemu zwierzęciu.
Numer ten znajduje się również:
- na rodowodzie,
- w książeczce zdrowia
- w umowie kupna/sprzedaży zwierzaka i innych dokumentach.

Na wystawach psów rasowych również sprawdzane są czipy, żeby była pewność, iż wystawiany osobnik jest na pewno tym, za którego jest podawany przez wystawcę.

Czy konieczna jest adresówka oprócz czipa? 
Wszystkie psy w mojej hodowli są zaczipowane. Oprócz czipów pod skórą mają przypięte obróżek/szelek breloczki z wygrawerowanym imieniem i moim numerem telefonu. Dzięki temu jeśli któryś z nich mi ucieknie a trafi na życzliwego znalazcę, ten nie będzie musiał szukać kogoś z czytnikiem, tylko sam odczyta mój numer telefonu i pies szybko wróci do mnie. :)
Koszt takiej adresówki do dosłownie kilka złotych.